Click here to Skip to main content
13,353,706 members (67,036 online)

Mohammad Reza Khosravi - Professional Profile

Summary

    Blog RSS
23,532
Author
35
Authority
125
Debator
125
Editor
2
Enquirer
195
Organiser
1,137
Participant

Reputation

For more information on Reputation please see the FAQ.

Privileges

Members need to achieve at least one of the given member levels in the given reputation categories in order to perform a given action. For example, to store personal files in your account area you will need to achieve Platinum level in either the Author or Authority category. The "If Owner" column means that owners of an item automatically have the privilege. The member types column lists member types who gain the privilege regardless of their reputation level.

ActionAuthorAuthorityDebatorEditorEnquirerOrganiserParticipantIf OwnerMember Types
Have no restrictions on voting frequencysilversilversilversilverAdmin
Bypass spam checks when posting contentsilversilversilversilversilversilversilverSitebuilder, Subeditor, Mentor, Protector, Editor, Staff, Admin
Store personal files in your account areaplatinumplatinumSitebuilder, Subeditor, Supporter, Editor, Staff
Have live hyperlinks in your profilebronzebronzebronzebronzebronzebronzesilverSubeditor, Protector, Editor, Staff, Admin
Have the ability to include a biography in your profilebronzebronzebronzebronzebronzebronzesilverSubeditor, Protector, Editor, Staff, Admin
Edit a Question in Q&AsilversilversilversilverYesSubeditor, Protector, Editor, Admin
Edit an Answer in Q&AsilversilversilversilverYesSubeditor, Protector, Editor, Admin
Delete a Question in Q&AYesSubeditor, Protector, Editor, Admin
Delete an Answer in Q&AYesSubeditor, Protector, Editor, Admin
Report an ArticlesilversilversilversilverSubeditor, Mentor, Protector, Editor, Staff, Admin
Approve/Disapprove a pending ArticlegoldgoldgoldgoldSubeditor, Mentor, Protector, Editor, Staff, Admin
Edit other members' articlesSubeditor, Protector, Editor, Admin
Create an article without requiring moderationplatinumSubeditor, Mentor, Protector, Editor, Staff, Admin
Approve/Disapprove a pending QuestionProtector, Admin
Approve/Disapprove a pending AnswerProtector, Admin
Report a forum messagesilversilverbronzeProtector, Editor, Admin
Approve/Disapprove a pending Forum MessageProtector, Admin
Create a new tagsilversilversilversilverAdmin
Modify a tagsilversilversilversilverAdmin

Actions with a green tick can be performed by this member.


 
Jokeاقتصاد، خر و پروفسور انیشتن Pin
Mohammad Reza Khosravi1-Dec-13 3:10
memberMohammad Reza Khosravi1-Dec-13 3:10 
This is in Persian language

1- حدود 100 سال پیش داخل اتاقک قطار
در یک روز آفتابی وسط تابستان، شما و تعدادی از افراد کوچک و بزرگ فامیل در یک اتاقک نشسته اید ، پرده ای که جلوی پنجره کوچک آن است را کنار میزنید و به مناظر بیرون نگاه میکنید. در حالی که مشغول صرف چایی و میوه هستید مشاهده میکنید که بیرون از این اتاق همه چیز در حال حرکت است و اصلا در بیرون آرامشی وجود ندارد. درختان، تیرهای برق، کوهها و اصولا هر چیز جاندار و بیجانی که در بیرون اتاق شما وجود دارد در حال حرکت است. بعضی سرعت بیشتری دارند و بعضی کمتر. در همین لحظه چند پرنده بر خلاف جهت بقیه از جلوی پنجره عبور میکنند.
دختر کوچکی که کنار شما نشسته کمی نگران به نظر میرسد. در طول عمرش هر وقت که از پنجره به بیرون نگاه کرده بود همه چیز را بدون حرکت و یا با حرکت مختصری ناشی از وزش باد و نسیم دیده بود. ولی نمیتواند تصور کند که چرا باید تیرهای چراغ برق حرکت کنند و درختان به سرعت جابجا شوند، دعاهایی که مادرش به او یاد داده بوده را تکرار میکند و از اینکه در اتاق آنها همه چیز آرام است از خدا تشکر میکند.
پسر کوچک فامیل که چند وقتی است به مدرسه میرود در حالی که سیب کوچکی که در دست داشت را دائم به هوا پرت میکرد از من پرسید: معلم ها هم اشتباه میکنند؟ جواب دادم که همه بعضی وقتها اشتباه میکنند ولی معلم ها کمتر. اون گفت: اگه معلم اشتباه کنه کی از نمره اون کم میکنه ؟ آخه چند روز پیش به من 2 نمره کم داد گفت نون اضافه گذاشتی. گفتم مگه حالا معلمت اشتباهی کرده؟ گفت : آره، به ما گفته بود درختها حرکت نمیکنن و همیشه سر جاشون هستن. لبخندی زدم و گفتم که معلمت درست گفته. پسرک نگاه مشکوکی به من کرد و سپس با اشاره به بیرون پنجره به من گفت : ولی این درختان که دارند حرکت میکنند.

2- حدود 2 سال پیش در اداره محل کار
دوستم ناراحت بود، میگفت چند روز پیش 2000 دلار خریداری کرده، او دلاری 1500 تومان خریده بود ولی الان 1200 تومان شده بود، به شدت دعا میکرد که قیمت دلار بالا برود تا ضرر نکند. با 600 هزار تومانی که حقوق میگرفت حقوق 5 ماهش را داده بود تا این دلارها را بخرد. وقت رفتن من را با ماشین پرایدش تا فروشگاه کامپیوتری رساند و بنده یک هارد لپتاپ 750 گیگ را به قیمت 80 هزار تومان خریدم. توی مسیر منزل هم از بقال سر کوچه یک دبه ماست به قیمت 2500 تومان و یک قوطی یک لیتری روغن به قیمت 1200 تومان خریدم. یک کیلو هم پسته خریدم که 12 هزار تومان شد.


3- چند روز پیش در همان اداره
دوستم خیلی خوشحال بود، برای ماشین پرایدش که قبلا 5 میلیون خریده بود یه مشتری 12 میلیونی اومده بود، گفت که حقوقش هم 20درصد افزایش پیدا کرده و الان 720 هزار تومان حقوق میگیرد. همچنان ماهی 45 هزار تومان هم یارانه دولتی میگیرد . یاد اون دلارهایش افتادم ، گفت که آنها را به قیمت هر دلار 3500 تومان فروخته و کلی سود کرده است. بعد از خداحافظی رفتم تا یک هارد لپتاپ مشابه قبلی بخرم ولی همه قیمتها بالای 200 هزار تومان بود و کلا منصرف شدم. این بار بقالی سر کوچه همان دبه ماست رو 7000 تومان حساب کرد. قوطی روغن هم 4000 تومان شده بود. ضمنا فروشنده گفت که دیگر پسته نمیاورد، چرا که با قیمت کیلویی حدود 50 هزار تومان مشتری زیادی ندارد.

4- من و فامیل
امروز برادر زاده ام پیش من آمد و گفت: عمو ما با هم نسبت داریم؟ گفتم البته. خوشحال داشت میرفت که من پرسیدم منظورت چی بود. گفت میخواستم قانون نسبیت انیشتن را در عمل متوجه شم، حالا فهمیدم که ما با هم یک رابطه نسبی داریم.
من که از اینهمه آی کیو در افراد فامیل شگفت زده شده بودم از او خواستم تا کنارم بنشیند تا کمی مسائل را برایش توضیخ دهم.
داستانهای بالا را برایش شرح دادم. گفتم در مثال قطار که بچه ها فکر میکردن همه چیز در حال حرکته و اونها ثابت هستن، در حقیقت برعکس این قضیه درست است. یعنی درختها و کوهها نبودن که حرکت میکردن بلکه این خود آن بچه ها بودند که به همراه قطار در حال حرکت بودند و آدمهایی که بیرون قطار بودند به وضوح شاهد این موضوع بودند. علت این هم که حرکت بعضی چیزها مثل کوهها کندتر بنظر میرسید فاصله ما از آنها بود، ضمن این که بعضی چیزها مثل تعدادی از پرندگان، خود نیز در حال حرکت بودند.
یعنی اگر نسبت به کوهها و دریاچه ها در نظر بگیریم قطار در حال حرکت است و آنها ثابت هستند، ولی اگر نسبت به افراد داخل اتاقک قطار درنظر بگیریم ، آنها ثابت و کوهها و درختها در حال حرکت. ضمنا اگر کسی از خارج از کره زمین مثلا از کره ماه به این قضیه نگاه کند، نسبت به او نه تنها قطار، که همه کوهها و دریاهها و کل کره زمین در حال حرکت هستند.

در مورد مثال اون دوستم قضیه کمی پیچیده تر بود. گفتم درامد اصلی کشور از نفت است که به ارزهای معتبر بین المللی و از جمله دلار مبادله میشود. همه اجناسی که وارد یا صادر میشوند با همین ارزهای بین المللی مبادله میشوند که ما اینجا همان دلار را فرض میکنیم. اتومبیلی که در کشور مونتاژ میشود قطعاتش به دلار وارد کشور میشود. تلویزیون، مونیتور، یخچال ، لباسشویی، آی پد، موبایل و همه چیز قیمتش به دلار است. شما دیدید که در طی حدود 2 سال قیمت دلار بین 3 تا 4 برابر افزایش پیدا کرد و سپس قیمت همین وسایلی که نام بردم هم 3-4 برابر شد، بلیط هواپیما با کمی تاخیر گران شد، داروهای خارجی گران شد، پراید دوستم چند برابر گرانتر شد. به عبارتی تقریبا همه چیز 3-4 برابر افزایش قیمت پیدا کرد. در این میان تنها چیزی که تقریبا ثابت بود حقوق و دستمزد کارمندان و کارگران و ... بود که حداکثر 2 دهم برابر(20 درصد) افزایش یافت.

حالا در نظر بگیرید که در این شرایط اگر قسمتی از درآمد دولت از فروش نفت 1 میلیار دلارباشد. با این پول در 2 سال پیش میشد 1000 تا از فلان اتومبیل خرید و الان هم همان تعداد میشود خرید. با این پول تقریبا همان تعداد یخچال و تلویزیون و لپتاپ میشود خرید که 2 سال پیش میشد.
اما 2 سال پیش این پول حدود 1000 میلیارد تومان بود و الان حدود 3000 میلیارد تومان. یعنی بدون اینکه اتفاقی افتاده باشد در 2 سال پیش دولت این پول را بابت حقوق فرضا یک میلیون نفر میداد و الان همون پول را به حدود 3 میلیون نفر میدهد. در واقع دولت پولی را که به هر کس میدهد حدود 3 برابر کاهش داده و هر کسی با این حقوق به اندازه یک سوم قبل میتواند خرید کند.
مثال دیگر : اگر دولت در 2 سال پیش این 1 میلیارد دلار (1000 میلیارد تومان آن زمان) را بابت یارانه 45 هزارتومانی یک ماه به حدود 20 میلیون نفر میداد الان همین 1 میلیارد دلار (3000 میلیارد تومان حالا) را بابت 3 ماه به همان 20 میلیون نفر میدهد. ولی اگر 2 سال پیش با یارانه یک ماه میتوانستید مثلا فلان جاروبرقی بخرید، الان باید با یارانه 3 ماه همان جنس را خریداری کنید.

حال اگر این قضیه را بخواهیم با قطار مقایسه کنیم ، حقوق ما که تقریبا ثابت است مثل افراد داخل قطار است که وقتی به بیرون نگاه میکنند فکر میکنند که قیمت همه چیز با سرعتهای متفاوت در حال افزایش است، در صورتیکه در حقیقت همه چیز ثابت است و این حقوق زبان بسته ماست که به سرعت در جهت معکوس در حال کاهش میباشد. (نوسانات بعضی موارد مثل طلا هم مثل آن پرندگانیست که علاوه بر قطار، خودشان نیز در حال حرکت در جهات مختلف هستند.)
به عبارت ساده تر، نه قیمت دلار تغییر خاصی داشته و نه بقیه اجناس، بلکه این حقوق و درآمد مردم بوده است که توسط دولت به حدود یک سوم قبل کاهش یافته است.

(این تصویر را ببینید)

5- قضیه خر

این خر که ما عرض کردیم نه به اون خری مربوط میشود که حضرت امام فرمود اقتصاد مال خر است، و نه اون خری که جناب رضا شاه از قبرس میاورد، یک جیگر جدیدیست که هنوز خارج از ایران مشاهده نشده است.
از اون دوستم پرسیدم ، شما که 600 هزار تومان در ماه حقوق میگرفتید، اگر در همان شرایط )که قیمت ماشین و دلار و همه چیز دیگر ثابت بود( به شما میگفتند که از فردا باید با 250 هزار تومان حقوق کار کنید چه عکس العملی نشان میدادید؟ چشمانش گرد شد و پس از گفتن حرفهایی که ذکرش در اینجا مقدور نیست گفت به همراه بقیه دست از کار میکشیدیم و جهت اعتراض این کار و اون کار را میکردیم و از این حرفها. من که دیدم قضیه دارد به جاهای باریک کشیده میشود به دوستم گفتم که خدا را شکر حقوق شما 20درصد هم اضافه شده است. لبخند رضایت آمیزی زد و قضیه ختم به خیر شد، اینجا بود که من فهمیدم این قانون نسبیت انیشتن زیاد هم طرفدار ندارد و پی بردم که وقتی آقای احمدی نژاد خود را نخبه میخواند حرف بیهوده ای نمیزده است.

6- سخن آخر
از دیگر افتخارات ما زندگی در میان نخبگانی است که کشورهای دیگر سعی در دزدیدن آنها دارند.مثلا این آقای خاوری و دوستان که زمانی 3000 میلیارد تومان را از ایران به کانادا بردند از همین نخبگان هستند. زمانی که ایشان این پول را به کانادا بردند هر دلار حدود 1000 تومان بود که مبلغ کل پول چیزی حدود 3 میلیارد دلار میشد. حالا که دلار به حدود 3500 تومان رسیده ایشان با برگرداندن حدود یک میلیارد دلار از آن پول (که الان معادل همان 3000 میلیارد تومان میشود) از اتهامات تبرئه شده و با 2 میلیارد دلار باقیمانده پول که قسمتی از آن را هم به برادران قوه قضائیه و وکلا میدهند به خوبی و خوشی در بلاد کفر زندگی خواهند کرد.

و ما همچنان به دنبال خر میگردیم....


خرداد 1392 - خسروی
Sleepy | :zzz:---


GeneralHappy New Year Pin
Mohammad Reza Khosravi31-Dec-08 13:04
memberMohammad Reza Khosravi31-Dec-08 13:04 
GeneralGreat Job Pin
sean13321-Jul-09 6:08
membersean13321-Jul-09 6:08 
GeneralHi buddies ! Pin
Mohammad Reza Khosravi7-Dec-08 8:13
memberMohammad Reza Khosravi7-Dec-08 8:13 
GeneralRe: Hi Mohammad Reza! Pin
alieshghi11-Jan-09 2:07
memberalieshghi11-Jan-09 2:07 

General General    News News    Suggestion Suggestion    Question Question    Bug Bug    Answer Answer    Joke Joke    Praise Praise    Rant Rant    Admin Admin   

Use Ctrl+Left/Right to switch messages, Ctrl+Up/Down to switch threads, Ctrl+Shift+Left/Right to switch pages.


Advertise | Privacy |
Web04 | 2.8.180111.1 | Last Updated 22 Jan 2018
Copyright © CodeProject, 1999-2018
All Rights Reserved. Terms of Service
Layout: fixed | fluid